Skip to content

Real deals on Telegram: join free

Real price drops, straight to your phone.Join Item.ie Deals on Telegram Ireland’s price comparison site · free for shoppers
item.ie
Cheapest per kg

Chocolate Multipacks

Cheapest chocolate multipacks today: Aldi at €4.71/kg, 25% under Tesco

Best value pick: Jive 5 Pack(0.21kg) at €0.99

251
items tracked
5
retailers on shelf
2 days ago
last checked

Ranked by price per kg, so a big pack and a small one can be compared like for like.

Each shop's best value

The keenest price per kg at each supermarket, and what it comes on.

Every option below

Every option, best value first

All 244 comparable listings, divided by pack size so a big pack cannot hide behind a small ticket.

  1. 1
    Jive 5 Pack
    Aldi0.21kg
    €0.99
    €4.71/kg
  2. 2
    €1.35
    €6.25/kg
  3. 3
    €1.50
    €6.25/kg
  4. 4
    Titan 6 Pack
    Aldi0.228kg
    €1.45
    €6.36/kg
  5. 5
    Caramel Bars
    Lidl0.228kg
    €1.45
    €6.36/kg
  6. 6
    €1.63
    €6.79/kg
  7. 7
    €1.50
    €6.94/kg
  8. 8
    €1.99
    €7.77/kg
  9. 9
    €3.99
    €7.98/kg
  10. 10
    €2.09
    €8.64/kg
  11. 11
    €1.49
    €8.66/kg
  12. 12
    €1.19
    €9.02/kg
  13. 13
    €1.60
    €9.09/kg
  14. 14
    Whipped Bars
    Lidl0.1kg
    €1.19
    €11.90/kg
  15. 15
    Whipped Bars
    Lidl0.1kg
    €1.19
    €11.90/kg
Show all 244 options
  1. 16
    €4
    €12.31/kg
  2. 17
    €2.49
    €12.45/kg
  3. 18
    €2.49
    €12.45/kg
  4. 19
    €2.49
    €12.45/kg
  5. 20
    €4.49
    €12.54/kg
  6. 21
    €1.69
    €13.61/kg
  7. 22
    NESTLE KitKat
    Lidl0.124kg
    €1.69
    €13.61/kg
  8. 23
    €3
    €13.76/kg
  9. 24
    €2.79
    €13.95/kg
  10. 25
    €2.79
    €13.95/kg
  11. 26
    €2.79
    €13.95/kg
  12. 27
    €2.79
    €13.95/kg
  13. 28
    €1.49
    €14.90/kg
  14. 29
    €1.49
    €14.90/kg
  15. 30
    €1.49
    €14.90/kg
  16. 31
    €4
    €15.15/kg
  17. 32
    €1.99
    €15.79/kg
  18. 33
    €3.29
    €16.96/kg
  19. 34
    €2.60
    €16.99/kg
  20. 35
    €5
    €18.12/kg
  21. 36
    €5
    €18.12/kg
  22. 37
    €3.69
    €18.45/kg
  23. 38
    €3.70
    €18.50/kg
  24. 39
    €3.70
    €18.50/kg
  25. 40
    TWIX 4 Pack
    Lidl0.16kg
    €2.99
    €18.69/kg
  26. 41
    €4.30
    €18.86/kg
  27. 42
    €4.30
    €18.86/kg
  28. 43
    €3
    €19.61/kg
  29. 44
    €4
    €20/kg
  30. 45
    €4.99
    €20.09/kg
  31. 46
    €4.35
    €20.23/kg
  32. 47
    €4.35
    €20.23/kg
  33. 48
    €3
    €20.41/kg
  34. 49
    €3
    €20.41/kg
  35. 50
    Twirl 5 Pack
    Aldi0.107kg
    €2.19
    €20.47/kg
  36. 51
    €3.15
    €20.56/kg
  37. 52
    €3.99
    €20.62/kg
  38. 53
    €3.15
    €20.72/kg
  39. 54
    €5.45
    €20.87/kg
  40. 55
    €2.65
    €21.03/kg
  41. 56
    €5.45
    €21.04/kg
  42. 57
    €5.50
    €21.06/kg
  43. 58
    €3.15
    €21.11/kg
  44. 59
    €5.50
    €21.24/kg
  45. 60
    €3.15
    €21.28/kg
  46. 61
    €3.15
    €21.28/kg
  47. 62
    €6.50
    €21.67/kg
  48. 63
    €6
    €21.82/kg
  49. 64
    €3.99
    €21.84/kg
  50. 65
    €2.19
    €21.90/kg
  51. 66
    €2.85
    €22.09/kg
  52. 67
    €2.85
    €22.09/kg
  53. 68
    €2
    €22.22/kg
  54. 69
    €2
    €22.22/kg
  55. 70
    €4
    €22.22/kg
  56. 71
    €4.35
    €22.31/kg
  57. 72
    €4.35
    €22.31/kg
  58. 73
    €2.85
    €22.62/kg
  59. 74
    €3.75
    €22.64/kg
  60. 75
    €3.75
    €22.64/kg
  61. 76
    €3.75
    €22.64/kg
  62. 77
    €3.75
    €22.64/kg
  63. 78
    €3.75
    €22.64/kg
  64. 79
    €3.75
    €22.64/kg
  65. 80
    €3.75
    €22.64/kg
  66. 81
    €3.75
    €22.64/kg
  67. 82
    €4.30
    €23.37/kg
  68. 83
    €2.95
    €23.41/kg
  69. 84
    €3
    €23.44/kg
  70. 85
    €3.90
    €23.44/kg
  71. 86
    €3.90
    €23.49/kg
  72. 87
    €3.90
    €23.49/kg
  73. 88
    €4
    €23.53/kg
  74. 89
    €4
    €23.53/kg
  75. 90
    €6.50
    €23.64/kg
  76. 91
    €6.50
    €23.64/kg
  77. 92
    CADBURY Wispa
    Lidl0.166kg
    €3.99
    €24.05/kg
  78. 93
    €3
    €24.19/kg
  79. 94
    €2.85
    €24.36/kg
  80. 95
    €2.85
    €24.36/kg
  81. 96
    €3.90
    €24.38/kg
  82. 97
    €3.90
    €24.53/kg
  83. 98
    €5.50
    €24.66/kg
  84. 99
    €3
    €25/kg
  85. 100
    €3.15
    €25/kg
  86. 101
    €3.90
    €25.49/kg
  87. 102
    €3.90
    €25.49/kg
  88. 103
    €3.90
    €26.14/kg
  89. 104
    €3.90
    €26.35/kg
  90. 105
    €3.90
    €26.35/kg
  91. 106
    €6
    €26.43/kg
  92. 107
    €3.90
    €26.53/kg
  93. 108
    €4.30
    €26.88/kg
  94. 109
    €4.30
    €26.88/kg
  95. 110
    €4.30
    €26.88/kg
  96. 111
    €4.30
    €26.88/kg
  97. 112
    €6
    €26.91/kg
  98. 113
    €5.50
    €27.23/kg
  99. 114
    €3
    €27.27/kg
  100. 115
    €3
    €27.27/kg
  101. 116
    €4.30
    €27.39/kg
  102. 117
    Freddo Bars
    Aldi0.072kg
    €1.99
    €27.64/kg
  103. 118
    Little Bars
    Aldi0.072kg
    €1.99
    €27.64/kg
  104. 119
    €6
    €27.91/kg
  105. 120
    €5.99
    €27.93/kg
  106. 121
    €6
    €27.97/kg
  107. 122
    €5.45
    €28.09/kg
  108. 123
    €3.90
    €28.26/kg
  109. 124
    €5.50
    €28.42/kg
  110. 125
    €5.45
    €28.62/kg
  111. 126
    €6.50
    €28.63/kg
  112. 127
    €3.90
    €28.68/kg
  113. 128
    €5.50
    €28.89/kg
  114. 129
    €3.15
    €28.95/kg
  115. 130
    €3.15
    €29.30/kg
  116. 131
    €4.30
    €29.45/kg
  117. 132
    €3.25
    €29.54/kg
  118. 133
    €3.25
    €29.54/kg
  119. 134
    €3.25
    €29.54/kg
  120. 135
    €5.45
    €29.83/kg
  121. 136
    €3.15
    €30.17/kg
  122. 137
    €6.50
    €30.30/kg
  123. 138
    €3.90
    €30.47/kg
  124. 139
    €3.90
    €30.95/kg
  125. 140
    €2.75
    €31.25/kg
  126. 141
    €2.75
    €31.25/kg
  127. 142
    €3.90
    €31.45/kg
  128. 143
    €2.75
    €31.98/kg
  129. 144
    €2.75
    €31.98/kg
  130. 145
    €3.30
    €32.20/kg
  131. 146
    €3.30
    €32.20/kg
  132. 147
    €5.45
    €32.85/kg
  133. 148
    €5.50
    €33.15/kg
  134. 149
    €3.15
    €33.23/kg
  135. 150
    €3.89
    €34.12/kg
  136. 151
    €3.89
    €34.12/kg
  137. 152
    €1.75
    €35/kg
  138. 153
    €2.75
    €35.26/kg
  139. 154
    €2.75
    €35.26/kg
  140. 155
    €3
    €35.71/kg
  141. 156
    €4.50
    €35.71/kg
  142. 157
    €4.30
    €35.83/kg
  143. 158
    €4.30
    €35.83/kg
  144. 159
    €3.90
    €35.85/kg
  145. 160
    €3.90
    €36.11/kg
  146. 161
    €3.90
    €36.11/kg
  147. 162
    €3.90
    €36.45/kg
  148. 163
    €3.90
    €37.50/kg
  149. 164
    €2.75
    €38.19/kg
  150. 165
    €2.75
    €38.19/kg
  151. 166
    €2.75
    €38.19/kg
  152. 167
    €2.75
    €38.19/kg
  153. 168
    SMARTIES 3x34g
    Tesco0.102kg
    €3.90
    €38.24/kg
  154. 169
    €3.90
    €39/kg
  155. 170
    €3.90
    €39/kg
  156. 171
    €3.15
    €39.38/kg
  157. 172
    €1.75
    €40/kg
  158. 173
    €4.30
    €40/kg
  159. 174
    €3.90
    €41.14/kg
  160. 175
    €3.25
    €42.21/kg
  161. 176
    €4.30
    €43/kg
  162. 177
    €3.10
    €43.06/kg
  163. 178
    €1.69
    €44.47/kg
  164. 179
    €3.90
    €46.43/kg
  165. 180
    €3.75
    €48.70/kg
  166. 181
    €3.90
    €48.75/kg
  167. 182
    €1.95
    €50/kg
  168. 183
    €2.50
    €54.35/kg
  169. 184
    €2.50
    €56.82/kg
  170. 185
    €2.50
    €59.52/kg
  171. 186
    €2.15
    €60/kg
  172. 187
    €2.50
    €60.10/kg
  173. 188
    €2.50
    €65.79/kg
  174. 189
    €2.50
    €65.79/kg
  175. 190
    €2
    €66.67/kg
  176. 191
    €2.50
    €67.02/kg
  177. 192
    €2.50
    €67.57/kg
  178. 193
    €2.50
    €67.57/kg
  179. 194
    €3.05
    €70.93/kg
  180. 195
    Bounty Bar 4 Pack (57 g)
    SuperValu0.057kg
    €4.10
    €71.93/kg
  181. 196
    €2.50
    €73.53/kg
  182. 197
    €3.05
    €78.21/kg
  183. 198
    €2.50
    €79.37/kg
  184. 199
    €1.65
    €82.50/kg
  185. 200
    €1.65
    €82.50/kg
  186. 201
    €3.90
    €84.78/kg
  187. 202
    €2.19
    €87.60/kg
  188. 203
    €2.19
    €91.25/kg
  189. 204
    €2.50
    €91.91/kg
  190. 205
    €2.50
    €92.59/kg
  191. 206
    €2.50
    €92.59/kg
  192. 207
    €3.90
    €93.75/kg
  193. 208
    €2.50
    €95.79/kg
  194. 209
    €4.25
    €98.84/kg
  195. 210
    €2.49
    €99.60/kg
  196. 211
    €4.10
    €102.50/kg
  197. 212
    €4.10
    €102.50/kg
  198. 213
    €2.50
    €105.49/kg
  199. 214
    €4.30
    €107.50/kg
  200. 215
    €4.25
    €108.97/kg
  201. 216
    €2
    €111.11/kg
  202. 217
    €4.10
    €112.33/kg
  203. 218
    €2.25
    €112.50/kg
  204. 219
    €2.50
    €116.28/kg
  205. 220
    €2.50
    €120.77/kg
  206. 221
    €2.50
    €125/kg
  207. 222
    €2.80
    €127.27/kg
  208. 223
    €2.80
    €130.23/kg
  209. 224
    €4.10
    €136.67/kg
  210. 225
    €2.80
    €143.59/kg
  211. 226
    €3.90
    €144.44/kg
  212. 227
    €3.90
    €144.44/kg
  213. 228
    €3.30
    €150/kg
  214. 229
    €3.30
    €150/kg
  215. 230
    €3.30
    €150/kg
  216. 231
    €2.80
    €155.56/kg
  217. 232
    €4.30
    €172/kg
  218. 233
    €6
    €173.91/kg
  219. 234
    €6
    €173.91/kg
  220. 235
    €4.35
    €174/kg
  221. 236
    €4.10
    €190.70/kg
  222. 237
    €4.35
    €197.73/kg
  223. 238
    €5.50
    €210.73/kg
  224. 239
    €5.50
    €210.73/kg
  225. 240
    €3
    €240/kg
  226. 241
    €5.50
    €255.81/kg
  227. 242
    €5.50
    €255.81/kg
  228. 243
    €5.50
    €255.81/kg
  229. 244
    €6.49
    €295/kg

Also on this shelf

These come in a size we cannot express per kg, or carry a pack size we do not trust, so they are ranked by ticket price instead of being mixed into the value list.

  1. 1
    Racer 6 Pack
    Aldi6 pack
    €0.99
  2. 2
    €1.99
  3. 3
    €1.99
  4. 4
    €2.49
  5. 5
    €2.49
  6. 6
    Bounty 4 Pack
    Aldi4 pack
    €2.99
  7. 7
    Ripple 4 Pack
    Aldi4 pack
    €2.99

Price drops in chocolate multipacks

All grocery deals

Common questions

Which supermarket is cheapest for chocolate multipacks?

Aldi, at €4.71/kg for Jive 5 Pack. That is the cheapest chocolate multipacks per kg of everything the five supermarkets list today; the last price check ran 2 days ago.

Why compare per kg?

Because a big pack and a small one are not the same purchase. Dividing each price by its pack size puts every option on one scale, so the cheapest ticket and the best value stop being the same question. Only offers priced per kg are ranked together; the rest are listed separately rather than mixed in.

Most of these are own-brand. How is that a comparison?

Most supermarket items are own-brand, so the honest comparison is the shelf: every option in a category, ranked by what it costs per unit, each row naming its shop. Branded items sold in more than one supermarket still get a single page comparing them directly.